Geri Haber Listesine Git

Başkan Gürün’den Sivas Katliamı Mesajı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, 37 aydının katledildiği Sivas Katilamı’nın 22. Yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

2 Temmuz 1993 yılında Türkiye’nin farklı şehirlerinden aydınların, yazarların, sanatçıların  katıldığı halk ozanı Pir Sultan Abdal’ı anma etkinliklerinde Sivas Madımak Oteli’nde bir insanlık suçu yaşandığını hatırlatan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, hiçbir sebebin, hiçbir bahanenin yitirilen 37 canın tesellisi olamayacağını söyledi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; “Sivas’ta yaşanan ve hala günümüzde aydınlatılamayan insanlık suçunun üzerinden 22 yıl geçti. Aydınlara, sanatçılara, bilim insanlarına ve çağdaş düşünceye saygısı, tahammülü olmayan karanlık zihniyetler ne yazık ki tarihin her evresinde kendini göstermiştir. Atatürk ilke ve inkılaplarının ışığında, çağdaş, demokratik anlayışla, aydınların, sanatçıların, düşüncenin özgür olduğu, sevgi, hoşgörü dolu, hiç kimseyi ötekileştirmeden kardeşçe, barış içinde yaşayabileceğimiz bir Türkiye için herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle 22 yıl önce Sivas’ta kaybettiğimiz canlarımızı rahmet ve saygıyla anıyor, Sivas Madımak Oteli’nde yaşanan insanlık suçunun bir an önce aydınlatılmasını ve bu tür insanlık suçlarının dünyanın hiçbir coğrafyasında yaşanmamasını diliyorum.” dedi.