Meclis Canlı
Hayatı

Osman Gürün Muğla’da dünyaya geldi.

Osman Gürün ilkokulu Muğla Atatürk İlkokulu’nda okudu. Ortaokulu İzmir Buca Ortaokulu'nda, liseyi İzmir Atatürk Lisesi’nde okudu. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı ve 1972 yılında mezun oldu. Aynı fakültede uzmanlık eğitimi almaya başladı. 1976 yılında Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak mezun oldu.

Meslektaşı Gülsün GÜRÜN ile evlendi.

1978 yılında Elektronik Haberleşme Mühendisi olan oğlu Şahi GÜRÜN, 1980 yılında da Endüstri Mühendisi olan kızı Şebnem GÜRÜN dünyaya geldi. Osman Gürün’ün Eda ve Ali adında iki torunu var.

1979 yılına kadar Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Anabilim Dalı’nda Baş Asistan olarak çalıştı. 1979 yılında memleketi Muğla’ya gelerek şehrin tek ortopedisti olarak çalışmaya başladı. 1979 yılından 1996 yılına kadar Muğla SSK Hastanesi’nde çalıştı. 1996 yılında Muğla SSK Hastanesi’nden ayrılarak Muğla Özel Yücelen Hastanesi’nin kuruluşunda görev aldı ve 1997 yılında emekli oldu.

Politik Yaşamı

1997 yılında çok sevdiği mesleği doktorluktan emekli olduktan hemen sonra Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Merkez İlçe Başkanlığı’na başvurarak parti üyesi oldu.

1998 yılında yapılan delege seçimlerinde Muğla Merkez İlçe Orhaniye Mahallesi’nden delege seçildi. 1999 yılında yapılan yerel seçimlerde Muğla Belediye Başkanlığı’na aday olması istendi. Önseçim yapılması şartıyla aday oldu ve önseçimde sandıktan çıkarak 1999 yerel seçimlerine Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Belediye Başkanı adayı olarak girdi. Yapılan yerel seçimlerde %37’lik bir oy oranıyla Cumhuriyet Halk Partisi’nden Muğla Belediye Başkanı seçildi.

2004 yılında yapılan yerel seçimlerde %42’lik bir oy oranıyla CHP’den ikinci kez Muğla Belediye Başkanı seçildi.

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde %46’lik bir oy oranıyla CHP’den üçüncü kez Muğla Belediye Başkanı seçildi.

2014 yılında değişen yasa ile Muğla Büyükşehir statüsüne geçti. 2014 yerel seçimlerinde %49,1 oy oranı ile kurucu Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

İttifaklarla girilen 2019 yerel seçimlerinde %36.12 oy oranı ile Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine ikinci defa seçilme başarısı gösterdi.

Sivil Toplum Görevleri

20 yıllık doktorluk mesleğinde 3 dönem Muğla Tabipler Odası Şube Başkanlığı yaptı.
Kısa bir dönemde Muğlaspor Kulübü başkanlığı görevini üstlendi.
Muğla Belediye Başkanlığı döneminde
Muğla Belediyeler Birliği Başkanlığı,
Ege Belediyeler Birliği Üyeliği,
Türkiye Belediyeler Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği,
Ege Ekonomisini Geliştirme Vakfı EGEV İcra Kurulu Üyeliği,
Tarihi Kentler Birliği Kurucu ve Encümen Üyeliği
görevlerinde bulundu.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Beşiktaş Kulübü üyesidir.