Live Stream

Büyükşehir, Menteşe Otogar Yolunu Dört Şerite Çıkarıyor


18.11.2023


Muğla Büyükşehir Belediyesi Menteşe’de yeni otogara giden Akkaya (Dirgeme) yolunda kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte çalışma başlattı. Çalışma kapsamında yol, orta refüjle ayrılarak, iki gidiş iki geliş olmak üzere dört şerit olacak ve iki tarafa da kaldırım yapılacak.

 

Muğla Büyükşehir Belediyesinin 2021 yılından bu yana yapımı için uğraştığı Adliye - Menteşe Yeni Otogar yolunda çalışmalar başladı. Projesi uzun süre önce hazırlanan ancak şahıs arazileri olması nedeniyle davaların açıldığı ve kamulaştırma kararı çıkmadığı için çalışmaların başlayamadığı proje hayata geçiyor.

 

Şehir İçi Trafik Yoğunluğu Büyük Oranda Azalacak

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan yol çalışmaları kapsamında adliye önündeki benzin istasyonundan Dirgeme Kavşağına kadar olan yol 4 şerit olarak genişletilecek ve orta refüj ile ayrılacak. Çalışmalar kapsamında 1600 metre sıcak asfalt, yaya kaldırımları, yağmur suyu hatları ve çevre düzenlemesi yapılacak. Proje kapsamında yolun genişletilmesi ile birlikte Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğunda bulunan Yeni Otogar önündeki Akkaya (Dirgeme) Kavşağına kadar ki şehir içi trafiği büyük ölçüde azalacak.  Etap etap devam edecek çalışmalar kapsamında ilk olarak benzinlikten ova yoluna kadar olan bölge kapatılarak yol, refüj, peyzaj, yağmur suyu ve istinat duvarı çalışmaları başladı.

     

Ayrıca yine proje kapsamında yeni otogara Yatağan istikametinden yeni bağlantı yolu yapılacak ve burada da asfalt ve hendek beton çalışmaları tamamlanacak. Böyleleikle büyük yolcu otobüslerinin kavşakta bulunan aşıklara gelmeden otogara girişleri sağlanacak ve yine trafik yoğunluğu için önemli bir çalışma yapılmış olacak.